Kurtki ochronne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kurtki ochronne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jaka jest różnica między odzieżą roboczą a ochronną? Jakie rodzaje kurtek ochronnych są stosowane podczas pracy? Czym kierować się przy wyborze takiej kurtki? O tym przeczytacie poniżej.
Środki ochrony indywidualnej, a więc także odzież ochronna służą ochronie osobistej pracownika. Dzieli się ją na trzy kategorie. I kategoria to odzież robocza, a kategoria II i III to odzież ochronna. Ta ostatnia podlega obowiązkowej certyfikacji zgodnie z wymogami przewidzianymi w odpowiednich normach.
Odzież robocza
Odzież robocza zabezpiecza odzież osobistą pracownika lub ją zastępuje i chroni tylko przed zabrudzeniem substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia i niszczeniem odzieży osobistej. Stosuje się ją także, gdy jest wymagana specjalna czystość wytwarzanego w zakładzie produktu. Zalicza się do niej także odzież zawodowa, np. dla gastronomii, służby zdrowia itp. oraz odzież jednorazowa.
Wykonuje się ją najczęściej z bawełny i mieszanek tworzyw sztucznych z bawełną. Może być ocieplana i nieocieplana. Do odzieży roboczej zalicza się: koszule, koszulki, bluzy, spodnie, kombinezony, kurtki robocze, kamizelki, peleryny, ochraniacze przedramienia, płaszcze, fartuchy, kaptury, czapki, kapelusze.
W tego typu odzieży stosuje się nowoczesne technologie. Jedną z nich jest CoolMax. Jest to włókno poliestrowe stosowane do szycia odzieży termoaktywnej, czyli takiej, która zapewnia dobrą wentylację ciała i utrzymanie suchej skóry.
Odzież ochronna
Odzież ochronna okrywa pracownika lub zastępuje jego odzież osobistą i chroni przed jednym bądź wieloma zagrożeniami związanymi z danym stanowiskiem pracy. Stosuje się ją w konkretnych pracach, w których istnieje ryzyko zranienia lub przeniknięcia przez skórę substancji szkodliwych dla zdrowia. Do takich zagrożeń zalicza się: ogień, wysoką lub niską temperaturę, prąd, substancje chemiczne, wilgoć oraz zagrożenie biologiczne i mechaniczne. Oczywiście odzież tego typu musi posiadać wymagane certyfikaty, które gwarantują, że spełnia wymagania określone w normach.
Dzieli się ją na chroniącą przed: czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, atmosferycznymi, wodą, niską i wysoką temperaturą, porażeniem prądem, promieniowaniem elektromagnetycznym, do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem, dla spawaczy oraz odzież ostrzegawczą.
Kurtki robocze i ochronne
Kurtki ochronne ostrzegawcze
W warunkach słabego oświetlenia przy pracy na zewnątrz pracownicy mają obowiązek stosowania ochronnych kurtek ostrzegawczych. Mają one różne przeznaczenia i używa się ich przede wszystkim w komunikacji publicznej, przy budowie dróg, w transporcie, przy wywozie śmieci itp. Tego typu kurtki są solidnie wykonane i odporne na zużycie i czynniki zewnętrzne. Występują zazwyczaj we fluorescencyjnych kolorach żółci, pomarańczy i zieleni. Kurtki te mogą być długie, by dodatkowo chronić plecy przed przeciągami, a także krótkie do pasa, dające większą swobodę ruchu. Są też kurtki ochronne ostrzegawcze ocieplane. Wszystkie posiadają pasy odblaskowe na piersiach i plecach, a także na rękawach. Kurtki są zaprojektowane tak, by zapewnić maksimum komfortu podczas pracy, stąd mają ergonomiczne fasony, praktyczne kieszenie czy regulowane mankiety.
Kurtki robocze ocieplane
Kurtki tego typu to połączenie wymagań dla odzieży przeznaczonej do pracy z ochroną termiczną. Kurtki ocieplane występują w wielu fasonach, tkaninach i wykończeniach. Są przeznaczone zarówno dla serwisantów, kierowców, jak i pracowników ochrony itp.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki roboczej?
Przy wyborze konkretnego modelu kurtki roboczej należy zwrócić uwagę na kilka elementów, tj.: materiał, z jakiego jest uszyta, krój, liczbę kieszeni i inne elementy wyposażenia oraz to czy chroni przed substancjami chemicznymi, deszczem i ogniem.
Właściwości kurtek powinny być dopasowane do danego środowiska pracy i oczywiście spełniać wymogi określone przez przepisy i normy.
Jeśli chodzi o materiał wykonania, to kurtki robocze mogą być uszyte z polaru, tworzyw sztucznych oraz softshellu. Polar daje ciepło, zatem takie kurtki sprawdzą się zimą, przy niskich temperaturach. Polar wykorzystuje się także jako podszewkę w kurtkach softshellowych. Kurtki z tworzyw sztucznych poleca się do pracy na zewnątrz. Chronią przed opadami i wilgocią. Zazwyczaj są wykonane z : PVC, gumy czy ortalionu. Kurtki softshellowe chronią także przed wilgocią i wiatrem, ale są dużo wygodniejsze niż te z tworzyw sztucznych. Softshell jest lekki, oddychający i wiatroszczelny. Regularnie impregnowany zachowuje odporność na deszcz.
Ważna jest także sama gramatura tkaniny. I tak kurtki z tkanin o wysokiej gramaturze są polecane do pracy na zewnątrz, w ogrodzie, w chłodzie. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. A te wykonane z tkanin o niskiej gramaturze sprawdzą się w cieplejsze dni na zewnątrz i w lekkich pracach wewnątrz.
Bardzo ważne jest to, by kurtka robocza była wygodna i miała odpowiednią liczbę kieszeni. Rozmiar kurtki powinien być idealnie dopasowany. Kieszenie są tak istotne, ponieważ w nich trzyma się podręczne narzędzia. Jeśli suwaki są wodoszczelne, to kurtka nie przecieka. Rękawy ze ściągaczami nie ograniczają ruchu rąk przy pracy.
Należy także sprawdzić czy kurtka nie musi mieć dodatkowej ochrony, np. być odporna na substancje chemiczne, ogień, temperaturę itd.
Szeroki wybór kurtek ochronnych i roboczych, w tym odblaskowych i ocieplanych można znaleźć na stronie: https://eprotect.pl/pol_n_OCHRONA-CIALA_Kurtki-1866.html.