Zasady doboru hełmów ochronnych
W przemyśle, na budowie czy przy wszelkich czynnościach, z którymi wiążą się zagrożenia, bardzo ważne jest nie tylko przestrzeganie zasad BHP, ale także właściwe dobranie kasku. Jest to niezbędny element stroju roboczego, który zabezpiecza głowę przed urazami, a niekiedy może nawet uratować pracownikowi życie. Warto wiedzieć, jak dobierać hełm ochronny, ponieważ wybór dostępnych modeli jest bardzo duży – począwszy od lekkich czapek przemysłowych po hełmy, które ochraniają także słuch, twarz i górne drogi oddechowe.
Kask ochronny a BHP
Wybór bezpiecznego hełmu powinien być zawsze podyktowany zasadami i normami BHP. W zależności od występujących zagrożeń na stanowisku pracy wybiera się kask roboczy z odpowiednimi atestami, certyfikatami i zabezpieczeniami. Trzeba także zwrócić uwagę na to, by ten element ubioru roboczego był nie tylko zgodny z przepisami, ale także zapewniał komfort i miał właściwie dobrany rozmiar. W przeciwnym razie pracownik będzie unikał jego noszenia, więc hełm nie spełni swojego zadania. Kaski w większości wykonane są wysokiej klasy tworzyw sztucznych, które tworzą ich wytrzymałą i jednocześnie lekką skorupę. W przypadku uderzenia materiał absorbuje energię i chroni głowę przed potencjalnym urazem.
Lekki kask roboczy – dla kogo?
Nie w każdym zakładzie wymagane jest noszenie typowych hełmów roboczych. Przykładowo w warsztatach samochodowych do odpowiedniej ochrony głowy wystarczą lekkie czapki przemysłowe, które posiadają wzmocniony „daszek” lub mają twardą skorupę o ergonomicznym kształcie. Co ważne, rozmiar takiego okrycia głowy można dobrze dopasować od indywidualnych preferencji, bo czapki są regulowane zapięciem na rzep. Tego rodzaju zabezpieczenia posiadają także elementy odblaskowe, dzięki czemu poprawiają widoczność pracownika w zakładzie pracy, a także mogą być noszone razem np. z ochronnymi nausznikami lub okularami.
Na budowie liczą się też kolory
W przypadku niektórych branż przy wyborze hełmu ważne będą nie tylko same zabezpieczenia i stopień ochrony głowy, ale także kolorystyka. Przykładem mogą być kaski ochronne, budowlane. W ich przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo, jednak odpowiednia barwa pozwala zachować porządek na placu budowy i umożliwia rozpoznanie funkcji pracownika z daleka. Przykładowo kaski żółte są zarezerwowane dla pracowników fizycznych, pomarańczowe noszą geodeci, a białe inżynierowie i kierownicy budowy.
Wyposażenie dodatkowe kasków roboczych
Niekiedy hełm ochronny pełni kilka funkcji naraz i posiada wbudowane zabezpieczenia dodatkowe w postaci np. słuchawek czy osłony oczu lub całych górnych dróg oddechowych. Wykorzystuje się je w miejscach, w których występuje znacznie większy zakres ryzyk np. w zakładach stolarskich, w pracy drwali, elektryków czy w obróbce strumieniowo-ściernej. Duży wybór kasków i hełmów ochronnych dla każdej branży można znaleźć w sklepie Eprotect.pl https://eprotect.pl/pol_m_OCHRONA-GLOWY_Kaski-i-helmy-2036.html.